
.jpg)
Biblioteka Szkoły podstawowej w Gostyni


Drodzy Rodzice!
Rodzina jest środowiskiem, w którym dziecko dowiaduje się jakie wartości są najważniejsze, jakie zachowania są dobre i jakie więzi warto pielęgnować. W tych ważnych sprawach wielką pomocą jest głośne czytanie dziecku (nawet takiemu, które nauczyło się już samodzielnie czytać).
Czytamy dzieciom z tych samych powodów, dla których z nimi rozmawiamy: aby je uspokoić, bawić, tworzyć z nimi więzi, informować lub wyjaśniać, wzbudzać ich ciekawość i inspirować je. Głośne czytanie z pewnością buduje w dzieciach poczucie bezpieczeństwa, ważności, prowokuje do rozmowy i daje przyjemność przebywania z bliskimi osobami, a książka staje się jednym z najważniejszych środków przekazywania wiedzy i emocji.
Dzięki rozbudzonej dziś przyjemności czytania, nasze dzieci będą mogły rozważniej kształtować swoją przyszłość, stawać się uczestnikami kultury. Nawyk regularnego czytania, kojarzenie książek z czymś dobrym i przyjemnym, może udać się tylko dzięki zgodnej współpracy domu i szkoły.
Czytanie rozwija sferę poznawczą, intelektualną, wzbogaca wartości moralno-społeczne, rozwija pamięć i wyobraźnię, zapewnia zdrowy rozwój emocjonalny dziecka oraz zapobiega uzależnieniu od smartfonów, komputerów i mediów społecznościowych. O tym, jakie znaczenie mogą mieć dla dzieci książki, musimy pamiętać zarówno my, nauczyciele, jak i Państwo, Rodzice.
Czytanie (także wspólne głośne czytanie):
- poprawia pamięć,
- ćwiczy mózg,
- wzbogaca słownictwo,
- uczy wyrażania uczuć,
- pomaga zrozumieć rzeczywistość,
- uczy rozumieć innych ludzi,
- dostarcza wiedzy,
- uczy przyswajania nowych wiadomości,
- ułatwia naukę,
- utrwala zasady ortografii,
- rozwija emocjonalnie,
- poprawia koncentrację,
- przyspiesza rozwój mowy u małych dzieci,
- rozwija umiejętności komunikacyjne.
Nasza szkoła otrzymała w tym roku dotację o łącznej wartości 15 000 złotych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Środki przeznaczamy na zakup nowości wydawniczych oraz elementów wyposażenia biblioteki szkolnej, a także na działania promujące czytelnictwo tj. konkursy, spotkanie autorskie.
Drodzy Rodzice, prosimy Was gorąco, abyście zachęcali swoje dzieci do wypożyczania i czytania książek. Młodzi ludzie, w których zaszczepiamy miłość do książek, na pewno będą czytać w przyszłości. Pomóżmy im wyrosnąć na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi.
Z poważaniem
Zuzanna Gröbner
nauczyciel bibliotekarz
Jeśli chcesz, aby twoje dzieci były inteligentne,
czytaj im bajki.
Jeśli chcesz, aby były bardziej inteligentne,
czytaj im więcej bajek.
Albert Einstein