top of page

Witamy wszystkich czytelników w roku szkolnym 2016/2017

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła" 

 

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

"Czytanie zbliża"

 W pierwszym tygodniu czerwca w naszej bibliotece było głośno! Głośno czytały dzieci, młodzież, ale także nauczyciele. A to wszystko dlatego, że "Czytanie zbliża". Pod takim hasłem trwał od 3 do 10 czerwca XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w ramach kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom".

 Dzieci bardzo chętnie przychodziły do biblioteki na przerwach, przed i po swoich lekcjach, by posłuchać fragmentu ulubionej książki lub przeżyć niezwykłe przygody z ulubionymi bohaterami literackimi. Mogli rozwikłać kryminalną zagadkę z Lassem i Mają - małymi detektywami z książek serii pt. "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai". Nie wahali się też wkroczyć w tajemniczy świat Ullysesa Moora i za "Wrotami Czasu" zobaczyć najbardziej zaskakujący świat, a w "Antykwariacie ze starymi mapami" znaleźć niezwykłe ścieżki. Najmłodsi poznali wspaniałego Elmera - słonia w kratkę, który mimo swej odmienności, jest niezwykle ciepły i radosny.

 Dzieci z pewnością zasmakowały w przyjemności, jaka płynie z czytania i w czasie wakacji zmobilizują swoje rodziny do takiej formy spędzania wolnego czasu. 

"Troskliwe Misie" w bibliotece

W ramach dnia otwartego dla przyszłych pierwszoklasistów naszą bibliotekę odwiedziły dzieci z Niepublicznego Przedszkola "Troskliwe Misie". Z wielkim zaangażowaniem i radością dzieci zwiedziły bibliotekę oraz podzieliły się swoją wiedzą na temat książek i bibliotek. Przedszkolacy wzięli udział w zajęciach czytelniczych przygotowanych przez nauczyciela bibliotekarza, które okazały się niezwykłą przygodą. W walizce podróżniczki schowane były najróżniejsze zwierzątka, przywiezione z różnych stron świata. Dzieci sięgały po kolejne zwierzęta i zastanawiały się, jaki to zwierz jeszcze się tam kryje. Wszyscy z niecierpliwością czekali na następną historię, czytaną przez bibliotekarza o podróżach niedźwiedzia, figlach małpki, a nawet nauczce danej ciekawskiemu gąsiorowi przez ostre krowie rogi. Na zakończenie spotkania dzieci mogły pooglądać książki, które ich zaciekawiły, chwile sam na sam z książką okazały się naprawdę cenne.

Akcja "Książka -> podaj dalej"

Akcja wymiany książek dla dzieci i młodzieży „Książka -> podaj dalej” organizowana po raz czwarty przez bibliotekę szkolną, nadal cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów.

W tym roku – 22 maja, wzięło w niej udział 50 uczniów naszej szkoły, którzy dokonali wymiany ogółem 170 książek.

Do dyspozycji czytelników była różnorodna, współczesna literatura dziecięca i młodzieżowa. Pojawiły się piękne bajki, baśnie, można było odnaleźć książki przygodowe, fantastyczne, obyczajowe, komiksy, a także książki popularnonaukowe.

O atrakcyjności książek z całą pewnością świadczy fakt, że rozeszły się, jak świeże bułeczki. Już po dwóch przerwach międzylekcyjnych nie było w czym wybierać.

Wymieniając książkę w dobrym stanie, czytelnicy mogli podarować jej drugie życie, a w zamian zdobyć nowe pozycje do swojej domowej biblioteczki.

Małgorzata Pisarzowska

Zuzanna Gröbner

 

 

Biblioteka szkolna organizuje akcję wymiany książek dla dzieci i młodzieży. Jest to doskonały sposób, by wymienić książki, których nie chcemy, a są w dobrym stanie. Wymieniając książkę możemy podarować jej drugie życie, a w zamian zdobyć nowe pozycje do swojej domowej biblioteki. Książki do wymiany należy przynieść do biblioteki szkolnej do dnia 19 maja w godz. 8:00- 15:00. 22 maja (poniedziałek) można dokonać wyboru „nowej” książki po okazaniu kuponu upoważniającego do wymiany książek. Stanowisko z książkami będzie zorganizowane na korytarzu szkolnym obok biblioteki.

Uczniowie klas I/III SP przychodzą z wychowawcą i wymieniają książki w czasie lekcji. Pozostali uczniowie dokonają wymiany książek w czasie przerw międzylekcyjnych.

 

 Regulamin akcji

„Książka – podaj dalej”

 

  1. Udział w akcji jest bezpłatny.

  2. Warunkiem wzięcia udziału w akcji jest przyniesienie przynajmniej jednego własnego egzemplarza książki.

  3. Książki do wymiany muszą być w dobrym stanie, niezniszczone.

  4. Uczestnik akcji otrzymuje kupon upoważniający do wymiany książek w ilości nie większej niż przyniósł.

  5. Książki pozostałe po zakończeniu akcji stają się własnością Biblioteki.

 Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji!

 

Wyniki konkursu "pocztówka literacka"

Rozstrzygnięto konkurs plastyczno-literacki "Pocztówka literacka".

Zadaniem uczestników było przedstawienie w formie pocztówki, książki godnej polecenia.

W kategorii klas II SP nagrody otrzymują:

Kacper Kaps IIb

Laura Szołtysek IIb

Patrycja Pawłowska IIc

W klasach III i IV SP nagrodzone zostają:

Antonina Strączek IIIc

Karolina Danak IIIa

W klasach V i VI SP nagrodę przyznano:

Mateuszowi Pawłowskiemu Vb

Gratulujemy! 

Wielkanoc

   Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie, obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa. Wielu sławnych malarzy i pisarzy uwieczniło to wydarzenie w swoich dziełach. Związana z Wielkanocą tradycyjna polska symbolika, łączy obrządek chrześcijański i zaadoptowane, pradawne zwyczaje. Wielkanoc jest poprzedzona liturgią Wielkiego Tygodnia rozpoczynającego się w Niedzielę Palmową, którą dawniej określano jako „Wierzbną” albo „Kwietną”, bo właśnie z gałązek wierzby przygotowuje się palmy wielkanocne,  święcone  w czasie Mszy Świętej w kościele.

   Wielki Czwartek to pamiątka dnia, w którym Chrystus zasiadł do Ostatniej Wieczerzy z dwunastoma Apostołami, a potem prosił, by czuwali. On sam modlił się w Ogrójcu. Podczas uroczystej Mszy wieczornej wspominamy ustanowienie sakramentu Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Tego wieczora we wszystkich kościołach milkną dzwony, na znak żałoby zastępują je drewniane kołatki.

   Wielki Piątek to najsmutniejszy dzień w roku. Chrystus skonał po długich męczarniach i zatriumfowała śmierć, czyli zło. Dzwony kościelne milczą, a wierni odwiedzają kościoły, by adorować krzyż i czuwać przed grobem Chrystusa.

   Wielka Sobota to czas ciszy, zadumy i milczenia, czas czuwania przy Grobie Pańskim, czas oczekiwania na Zmartwychwstanie. W tym dniu święcone są wielkanocne potrawy. W koszyku muszą znaleźć się ozdobione jajka – pisanki, sól, chleb, baranek z ciasta lub masła, kiełbasa, szynka, chrzan, kawałek babki lub ciasta.

   Wigilia Paschalna – noc z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną, najważniejsza noc – Wielka Noc! Liturgia jest bardzo bogata w liczne symbole, najważniejsze z nich to woda – symbol nowego życia i ogień – symbol Bożej mocy, symbol oczyszczenia, symbol Zmartwychwstałego Chrystusa.

   Niedziela Wielkanocna – to dzień ogromnej radości, rozlegają się dzwony obwieszczające najpiękniejszą nowinę. Chrześcijanie w tym dniu pozdrawiają się słowami: – „Chrystus Zmartwychwstał! Alleluja!” – „Prawdziwie Zmartwychwstał! Alleluja!”. Wspólne śniadanie wielkanocne, podczas którego dzielimy się jajkiem, ma być rodzinnym świętowaniem tego pięknego wydarzenia.

   Poniedziałek Wielkanocny to dzień rodzinnych spotkań przedłużający czas radości ze Zmartwychwstania Jezusa. „Śmigus-dyngus”, zwany też „Lanym poniedziałkiem” wiąże się ze staropolskim zwyczajem polewania się nawzajem wodą.

Życzymy wszystkim Czytelnikom, aby w ten świąteczny czas

Zmartwychwstały Jezus napełnił Wasze serca miłością i pokojem,

a każdy smutek zastąpił nadzieją i radością.

Wesołych Świąt!

 

Bezpieczeństwo w sieci

  Dla współczesnych dzieci Internet i media społecznościowe stały się nieodłączną częścią życia. Jest wiele zalet płynących z korzystania ze stron i portali internetowych, ale równie dużo potencjalnych zagrożeń, których rodzice chcieliby uniknąć. Zakazanie dzieciom używania Internetu przynieść może skutek odwrotny od zamierzonego, dlatego warto nauczyć dziecko, w jaki sposób korzystać mądrze i bezpiecznie.

  Rodzice powinni być przewodnikami dziecka po wirtualnym świecie i przygotować je na ewentualne zagrożenia, budując atmosferę wzajemnego szacunku i zaufania. Warto zwrócić uwagę na to, ile czasu dziecko spędza w sieci oraz jasno określić zasady korzystania z Internetu, które mają zapewnić mu bezpieczeństwo.

 

  1. Najmłodsze dzieci powinny korzystać jedynie z pozytywnych i bezpiecznych stron wskazanych przez rodziców.

 

  2. Samodzielne korzystanie z wyszukiwarek, portali społecznościowych powinno się odbywać stopniowo (stosownie do wieku dziecka) i pod kontrolą rodziców.

 

  3. Najmłodsze dzieci nie powinny korzystać z komunikatorów i portali społecznościowych. Zakaz należy poprzedzić rozmową na temat zagrożeń związanych z kontaktami z nieznajomymi.

 

  4. Dzieciom w wieku przedszkolnym należy towarzyszyć podczas korzystania z sieci. Jeśli dzieci są starsze, warto mieć możliwość wglądu w ekran komputera czy urządzenia mobilnego, z którego korzystają. Przy okazji interesowania się aktywnościami dziecka online należy nawiązać na ten temat rozmowę.

 

  5. Czas korzystania z sieci powinien być ograniczony (dzieci w wieku wczesnoszkolnym nie powinny korzystać z urządzeń ekranowych dłużej niż dwie godziny dziennie).

 

  6. Podczas swobodnych rozmów rodzice powinni uświadomić dziecko, by nie ufało wszystkim treściom publikowanym w Internecie.

 

  7. Dzieci nie powinny publikować samodzielnie w sieci treści, szczególnie prywatnych informacji (tj. imię i nazwisko, adres, nr telefonu), filmów, zdjęć. Taki zakaz powinien być połączony ze zwróceniem dziecku uwagi na zagrożenia związane z publikacją wizerunku i prywatnych informacji.

 

  8. W przypadku korzystania z gier komputerowych należy pamiętać, że dziecko bardzo głęboko wchodzi w rolę bohatera, którym się staje, daje się ponieść emocjom. Dlatego zagrożenie wynikające z nieodpowiednich gier jest ogromne. W wielu grach na pozór pięknych, atrakcyjnych, pojawiają się antywartości tj. przemoc, agresja, wulgaryzmy, seks, oszustwo, instrukcje prowadzące do samookaleczeń, stanów depresyjnych. Oddziaływanie gier jest o wiele silniejsze niż oddziaływanie przemocy oglądanej w telewizji, ponieważ posiadają one interaktywną formę. Gracz ma możliwość wielokrotnego powtarzania gry, co pozwala oswoić się i przyzwyczaić do najbardziej drastycznych scen. Przemoc staje się czymś normalnym i nie wzbudzającym emocji. Prowadzi to do akceptacji w realnym życiu pewnych zachowań, których gracz nie uznaje za przemoc, takich jak popychanie, przezywanie, wyśmiewanie się. Kształtuje się w dziecku światopogląd – sposób postrzegania rzeczywistości i relacji społecznych – zbudowany na tych antywartościach. Jednocześnie zaburzają u dziecka poczucie własnej wartości, skutkują brakiem empatii, naruszają poczucie bezpieczeństwa.

 

  9. Należy umówić się z dzieckiem, że za każdym razem, kiedy trafi na nieodpowiednie treści lub cokolwiek innego je w sieci zaniepokoi, natychmiast nas o tym poinformuje. Kiedy dziecko zgłasza kontakt z nieodpowiednimi treściami, warto rozpoznać, co się wydarzyło, pochwalić je za poinformowanie o takim zdarzeniu. Jeżeli dziecko jest zaniepokojone, trzeba wytłumaczyć mu sytuację, zastanowić się, jak zmniejszyć prawdopodobieństwo podobnych okoliczności w przyszłości.

Ważne, żeby nie poprzestać na jednorazowej rozmowie. Do tematu zasad użytkowania Internetu i bezpieczeństwa w nim należy wracać, jeśli tylko pojawi się ku temu okazja w codziennej rozmowie z dzieckiem.

 

Strony internetowe pomocne dla rodziców:

https://sieciaki.pl/

https://sieciaki.pl/best - katalog ciekawych i bezpiecznych stron z grami i nie tylko

http://www.dzieckowsieci.pl/

http://fdds.pl/

http://swiadomaedukacja.pl/

 

Zajęcia otwarte dla przyszłych pierwszoklasistów

   W ostatnie popołudnie lutego naszą bibliotekę odwiedzili niezwykli goście. W ramach organizowanych przez szkołę zajęć otwartych przyszli pierwszoklasiści wraz ze swoimi rodzicami, mogli uczestniczyć w ciekawej przygodzie z książkami. Do biblioteki zawitał znany podróżnik, w którego wcielił się jeden z uczniów naszego gimnazjum - Kacper Napolski. Opowiedział dzieciom o swojej pasji podróżniczej i o tym, jak wiele przygód przeżył, kogo spotkał, czego się nauczył. Podkreślił też, że wiele inspiracji podróżniczych czerpie z książek. Czytając książkę możemy pokonywać straszliwe smoki, wcielając się w walecznego rycerza, wybrać się na wspaniały bal z księżniczką, a nawet odkryć nieznane lądy i odnaleźć zaginiony piracki skarb. 

   Dzieci mogły wydobyć najróżniejsze zwierzęta sięgając do tajemniczego plecaka naszego gościa. O każdym z tych zwierząt udało się przeczytać ciekawą książkową przygodę, czemu towarzyszyło wiele emocji i uśmiechów. Przyszli pierwszoklasiści obiecali, że z pewnością często będą odwiedzali bibliotekę, kiedy już staną się uczniami naszej szkoły.

Zuzanna Gröbner

Literackie Walentynki

   Zwyczaje związane z obchodami dnia świętego Walentego kultywowane są przede wszystkim w krajach anglosaskich. Do Polski przywędrowały na początku lat 90. XX w. Pamiętając o tym sympatycznym święcie, biblioteka szkolna przygotowała sporo atrakcji dla uczniów.

   Czytelnicy mogli zapoznać się z książkami o tematyce miłosnej, ze zbiorów  naszej biblioteki, prezentowanymi na wystawie „Miłość niejedno ma imię”. Ponadto można było zachwycać się kolekcją literackich cytatów o miłości.

Z pewnym ryzykiem wiązał się udział w przedsięwzięciu „Randka w ciemno z książką”. Czytelnik wypożyczając książkę, której okładka była niewidoczna, nie wiedział, jaką pozycję zawiera tajemniczy pakunek.

   Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs „Para za parą” przeprowadzony w trzech kategoriach wiekowych (II-III SP, IV-VI SP i gimnazjum). Spośród uczestników, którym udało się prawidłowo połączyć pary literackie, zostały wylosowane nagrody.

Nagrodę otrzymali:

Zofia Konieczny kl. III c

Julia Burczyk kl. V a

Julia Klemens kl. III a/G

W zabawie wzięło udział 44 uczniów, a na „Randkę w ciemno z książką” wybrało się 112 osób.

  Czytelnicy odwiedzający bibliotekę w tym dniu mogli również poczęstować się „lizakiem” w kształcie serduszka, z niezwykłym, pięknym, literackim cytatem o miłości. Nie zostało ani jednego!

  Z całą pewnością można powiedzieć, że tematyka miłości w życiu młodego człowieka, budzi wielkie zainteresowanie, więc chętnie sięgnie do literatury.

 

                                                                                                        

Małgorzata Pisarzowska i Zuzanna Gröbner

Noc z bajką i baśnią w bibliotece

  Szczególny wieczór przeżywaliśmy w naszej szkole 13 stycznia. W przeddzień ferii zimowych postaci z bajek Walta Disney'a opanowały szkołę. Wszystko zaczęło się od przedstawienia pt. "Zamieszanie w krainie bajek", kiedy to Kubuś Puchatek i Tygrysek w Stumilowym Lesie chcieli ugościć dzieci i opowiedzieć im bajkę. Niestety Zła Wróżka pomieszała wszystkie bajki: Małgosia szukając Jasia spotkała myśliwego, z siedmiu krasnoludków pięciu gdzieś się zapodziało, a Baba Jaga goniąc Jasia i Małgosię po Stumilowym Lesie spotykała to wilka, to Czerwonego Kapturka, a nawet potwora Sullivana z bajki "Potwory i spółka". W końcu na prośbę Królewny Śnieżki Dobra Wróżka uporządkowała bajkowy świat, podkreślając, że bajki są każdemu z nas potrzebne, uczą nas wartościowych postaw i dają wiele radości. W role bajkowych bohaterów wcielili się zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Dziękuję serdecznie pani Patrycji Błaszczyk i pani Karolinie Szaforz za pomoc w przygotowaniu inscenizacji.

   Uczniowie odwiedzili bibliotekę szkolną, gdzie było przygotowane jedno ze stanowisk dla klas trzecich. Dzieci wyjmowały z magicznego worka różne rekwizyty, które kojarzą się z bajkami Disney'a. Wspólnie odgadywaliśmy z jaką postacią wiąże się ten przedmiot i czytaliśmy fragmenty bajek napisanych na podstawie produkcji Walta Disney'a. Pojawiły się takie tytuły jak "Pocahontas", "101 dalmatyńczyków", "Alicja w krainie czarów", "Pinokio", "Myszka Mickey", "Dzwonnik z Notre Dame", Królewna Śnieżka", "Kopciuszek", "Kraina lodu", "Śpiąca Królewna", "Bambi" i "Kubuś Puchatek".

Małgorzata Pisarzowska i Zuzanna Gröbner

Czytajmy dzieciom

 Drodzy Rodzice!

   W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła realizuje priorytetowe zadania rządowe Ministerstwa Edukacji Narodowej. Na pierwszym miejscu znalazły się upowszechnianie czytelnictwa i rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży.

   Najlepszym działaniem w realizacji tych zadań jest udział naszej szkoły w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa, umożliwiający pozyskanie środków na zakup nowych książek do biblioteki szkolnej. Na początku roku szkolnego biblioteka szkolna zapoczątkowała plebiscyt „Nasze wybory książek do biblioteki szkolnej” w celu utworzenia listy książek proponowanych do zakupu. Uczniowie szkoły mają możliwość wpisu tytułów książek, którymi są zainteresowani, w wyznaczonym miejscu w bibliotece szkolnej. Zapraszamy również rodziców do udziału w naszym plebiscycie i do składania swoich propozycji na  e-mail biblioteki szkolnej bibliotekazsgostyn@gmail.com .

   Łączenie książek z różnymi aktywnościami to wspaniały pomysł na promocję czytelnictwa. Biblioteka szkolna oferuje uczniom udział w imprezach organizowanych zgodnie z „Bibliotecznym kalendarzem wydarzeń promujących czytelnictwo”. Informacje na temat działalności biblioteki można uzyskać w zakładce biblioteki szkolnej na stronie internetowej szkoły.

   W trosce o rozwój dzieci i młodzieży zwracamy uwagę na korzyści wynikające z czytania. Dzieci w każdym wieku potrzebują bliskości rodziców. Gdy poświęcamy im czas w przyjaznej atmosferze, budujemy ich siłę emocjonalną na całe życie. Dzieci, którym przez wiele lat czytamy, same chętniej będą czytać. Dzieci, które czytają, potrafią mądrze myśleć, mają większą wiedzę, podejmują lepsze decyzje, zwykle lepiej radzą sobie w życiu, w szkole i w późniejszej pracy. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto więc wybierać książki, w których dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane. Warto też czytać małym dzieciom, a starsze zachęcać do samodzielnego czytania. Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób – czytajmy dzieciom.

Małgorzata Pisarzowska i Zuzanna Gröbner

                                                                                                                                                         

Mikołajki z Mikołajkiem

  W dniu Świętego Mikołaja w naszej bibliotece było bardzo ciekawie. Uczniowie klas czwartych mieli okazję poznać literackiego Mikołajka i jego przygody opisane w rozdziale "Przed świętami jest fajnie". Co chce dostać Mikołajek pod choinkę? Jak wygląda centrum handlowe we francuskim mieście, kiedy w sklepach jest wielki ścisk, a na ulicach blask świątecznych światełek odbija się od tysięcy samochodów na zatłoczonych ulicach? Co czuje Mikołajek i jego kumple patrząc na pięknie udekorowane witryny sklepowe? 

Dzieci w kilkuosobowych grupach brały udział w quizie o świątecznych przygodach Mikołajka i jego kolegów. Najlepsi uczniowie zostali nagrodzeni.

Małgorzata Pisarzowska i Zuzanna Gröbner

Dzień Postaci z Bajek w Zespole Szkół w Gostyni

  Dnia 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu przypominamy bajki, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’ a.

Nasza szkoła po raz pierwszy włączyła się w obchody Dnia Postaci z Bajek, który odbył się w późniejszym terminie ze względu na wyjazd najmłodszych uczniów na wycieczkę.

Organizacją bajkowego święta zajęli się nauczyciele bibliotekarze: Małgorzata Pisarzowska i Zuzanna Gröbner.

  15 listopada 2016 r. nasza szkoła zamieniła się w bajkową krainę. Na szkolnym korytarzu można było spotkać m.in. księżniczki, wróżki, rycerzy, Smerfetkę, Pinokia, Czerwonego Kapturka, Kopciuszka, Królową Śniegu, Kota w butach, Myszkę Minnie, Śnieżkę, Kaczkę Dziwaczkę, Bałwanka Olafa, Velmę, Pana Kleksa, Boba Budowniczego, Strażaka Sama i Zwariowanego Kapelusznika.                 

  Aby uczcić ten dzień przygotowaliśmy w szkolnym korytarzu prezentację uczniów przebranych w postacie bajkowe. 20 uczniów w przebraniu najbardziej odzwierciedlającym postać  bajkową, oceną jurorów, zostało wytypowanych do udziału w imprezie czytelniczej odbywającej się w bibliotece szkolnej, zaaranżowanej na „galerię bajkowych postaci”. Oryginalne plakaty postaci bajkowych przygotowali uczniowie gimnazjum.

  Podczas bajkowego spotkania dzieci uczestniczyły w zabawach wymagających wykazania się znajomością postaci bajkowej, za którą się przebrały, treści znanych bajek, rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajki po rekwizycie i słuchały fragmentów czytanych książek. Dzieci bardzo dobrze znają bajki i świetnie radziły sobie z zadaniami.

W konkursie „Prezentacje postaci bajkowych” przyznano nagrody:

I miejsce – Zofia Konieczny

II miejsce – Lena Frejno

III miejsce – Weronika Pilarska

 

W konkursie „Baśniowy  świat” zwyciężyła grupa w składzie:

Lena Frejno,

Oliwia Guzia,

Klaudia Swadźba,

Oliwia Szopa.

 

Konkurs „Bajkowy bigos”  wygrała grupa w składzie:

Anna Skudło,

Emilia Skrzypczyk,

Dominik Świerkot,

Jakub Kępa.

 

Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody.  Gratulujemy!

 

  Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto więc wybierać bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane. Warto też czytać małym dzieciom, a starszych zachęcać do samodzielnego czytania. Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób – czytajmy dzieciom.

 

  Dziękujemy wszystkim życzliwym osobom za pomoc w organizacji Dnia Postaci z Bajek w naszej szkole. Dziękujemy Radzie Rodziców za przekazanie środków na zakup nagród. Dziękujemy nauczycielom i dzieciom Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół w Gostyni za udział w naszym bajkowym spotkaniu.

                                                                                           

Małgorzata Pisarzowska i Zuzanna Gröbner

Październik Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych

 

Od lat w działalności naszej biblioteki październik jest miesiącem, w którym szczególnie zwracamy uwagę na znaczenie czytania w życiu młodego człowieka. Staramy się, by biblioteka stawała się miejscem, które chętnie jest odwiedzane ze względu na swoją wyjątkową atmosferę. Chcemy też, by czytelnicy mieli wpływ na to, jakie nowości znajdą się na półkach naszej biblioteki. Na początku października ruszyły „Nasze wybory książek do biblioteki szkolnej". Na wywieszonej w bibliotece tablicy, pojawiło się już blisko 150 propozycji tytułów książek, które nasi czytelnicy uważają za wartościowe, ciekawe i godne polecenia swoim rówieśnikom. Te propozycje z pewnością zostaną uwzględnione przy dokonywaniu najbliższych zakupów książek do biblioteki szkolnej.

Małgorzata Pisarzowska i Zuzanna Gröbner

Dzień Głośnego Czytania - 29 września 

Czytanie wzbogaca słownictwo, pomaga przeżywać emocje i rozwija wyobraźnię. Przy wspólnym czytaniu budujemy więzi i wspólnie z bohaterami książek przeżywamy różne przygody. 29 września w każdej klasie był taki czas, by wspólnie czytać. Przez 20 minut na jednej lekcji nauczyciele czytali uczniom wybraną przez nich książkę ze zbiorów biblioteki szkolnej spoza kanonu lektur.  Ponadto głośno czytano także w bibliotece i świetlicy szkolnej, nierzadko uczniowie też chcieli występować w roli lektorów.

Małgorzata Pisarzowska i Zuzanna Gröbner

bottom of page