top of page
 
 

 

 

Czerwiec

Zwycięzcy konkursu

"Super czytelnik miesiąca"

I miejsce:

Hanna Lapczyk kl. II b

II miejsce:

Kinga Gorczaty kl. III b 

Hanna Kielewska kl. II b

III miejsce:

Zofia Kucharczyk kl. I a

Kornelia Kuc kl. I c

Wypożycz  książki  
na wakacje!

 

Kończy się rok szkolny i czas nauki. Nadchodzą wakacje – jeden z najbardziej wyczekiwanych okresów każdego roku. To czas odpoczynku, relaksu i moment kiedy możemy sięgnąć po lżejszą lekturę, by nadrobić czytelnicze zaległości.

Odwiedź bibliotekę i wypożycz książkę na wakacje!

Wypożycz w czerwcu, a oddaj we wrześniu. Zapraszam!

 
Maj

Zwycięzcy konkursu

"Super czytelnik

miesiąca"

I miejsce:

Julia Czechura kl. II a

 
II miejsce:
Nikola Majsner kl.I c
Ewa Kłopot kl.I c
          
 III miejsce:
Hanna Lapczyk kl. IIb
Wyróżnienia:
Zofia Kucharczyk kl.I a 
Hanna Kielewska kl. II b
 
Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki

W dniu 2.06 uczniowie naszej szkoły zakończyli tegoroczną przygodę z Międzynarodowym  projektem czytelniczym Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki. Podsumowaniem obecnej edycji jest certyfikat, który otrzymaliśmy po zrealizowaniu wszystkich 3 modułów zajęć.

Magiczna moc bajek VIII moduł patriotyzm

Dnia 19.05. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach bibliotecznych, których tematem była miłość, rodzina i patriotyzm. Wspólnie przeczytaliśmy książkę Łukasza Wierzbickiego pt. Dziadek i niedźwiadek, opowiadającą o niezwykłej przyjaźni niedźwiedzia Wojtka z żołnierzami walczącymi podczas II wojny światowej. Ten czworonożny przyjaciel przebył z nimi Iran, Irak, Palestynę, Egipt oraz Włochy, gdzie pomagał nosić ciężkie skrzynie z amunicją. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały flagi i godła naszego kraju. 

III moduł " Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki"

Dnia 5.05.2022 r. grupa świetlicowa zrealizowała III moduł projektu czytelniczego  „Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki” , zatytułowany „Na ratunek”.

W ramach tego modułu przeczytaliśmy książkę Cz. Janczarskiego  pt. „Jak Wojtek został strażakiem”, wykonaliśmy również kolorowe ilustracje głównego bohatera. Na zakończenie zajęć uczniowie włożyli do pudełka wszystkie rzeczy, które kojarzą się im z przeczytaną lekturą.

 
Kwiecień

Zwycięzcy konkursu

"Super czytelnik

miesiąca"

I miejsce:

Hanna Lapczyk kl.II b
Julia Czechura kl. II a
II miejsce:
Kornelia Kuc kl. I c
Zofia Kucharczyk kl. I a
 III miejsce: 
Alicja Kazimierek kl. I b
Weronika Kłeczek kl. II a
Ewa Kłopot kl. I c 
 
 
 
Międzynarodowy Dzień Książki
22 kwietnia w naszej szkole uczniowie upamiętnili Międzynarodowy Dzień Książki, przypadający 23 kwietnia. Uczniowie przynieśli swoje ulubione książki do szkoły, dzięki czemu narodziła się okazja do rozmów o literaturze. Dzieci wymieniały między sobą ulubione tytuły i miały możliwość porozmawiać o gatunkach literackich.  W tym dniu w bibliotece szkolnej odbyły się zajęcia, w ramach których uczniowie z klas starszych  czytali  młodszym  kolegom z edukacji wczesnoszkolnej fragmenty wybranych przez siebie utworów. W ten sposób chcieliśmy upowszechnić czytanie najmłodszym i zaszczepić w nich miłość do literatury. Cieszymy się, że młodsze klasy tak chętnie zaangażowały się w akcję, gdyż dobre nawyki najlepiej szlifować od małego. Wszak cytując klasyka: Kto czyta książki, ten żyje podwójnie.
Magiczna moc
 
bajek

Piękno i
 
ochrona
 
przyrody

7 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach w ramach kolejnego modułu projektu czytelniczego Magiczna Moc Bajek. Tematem przewodnim spotkania było hasło: Razem  ratujmy pszczoły! w oparciu o książkę P. Sochy pt. Pszczoły. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób zbudowany jest ul, jakie są jego rodzaje, a także jak wygląda praca pszczelarza. Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali plakat pszczoły.
Marzec

Zwycięzcy konkursu

"Super czytelnik

miesiąca"

I miejsce:  
Julia Czechura kl. II a
Zofia Kucharczyk kl. I a
II miejsce: 
Zuzanna Gałeczka kl. II b
Edyta Wróbel kl. II b
Wyróżnienie:
Maja Swadźba kl.  II a  Alicja Korbela kl. II a
Maria Brudek kl. II b
Ewa Kłopot   kl. I c
 
Konkurs Upoluj wypiska

Miło nam  poinformować o zajęciu I miejsca przez  naszą  uczennicę Dominikę  Stasiak z kl. VIII a  w Powiatowym Konkursie Bibliotecznym Upoluj Wypiska, zorganizowanym przez II LO w Mikołowie.
Konkurs wymagał od uczestników nie tylko dużej wiedzy i oczytania, ale także umiejętności wyszukiwania, kojarzenia faktów i dobrej pamięci.
Zadania polegały m.in. na odgadnięciu, z jakiej książki pochodzi cytowany fragment,dopasowaniu cytatu do książki, rozwiązaniu rebusa i krzyżówki.
Dziękujemy za udział w konkursie, który odbywał się online przez cały czas trwania ferii zimowych a zwycięzcy gratulujemy!
 
Dzień kolorowych skarpetek
21 marca przypada Światowy Dzień  osób z Zespołem  Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u tych  osób dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów. Ponieważ budzenie świadomości, empatii, zrozumienia drugiego człowieka oraz otworzenie się na świat powinno rozpocząć się już od najmłodszych lat, w dniu  18 marca uczniowie klasy III b uczestniczyli w zajęciach w bibliotece szkolnej poświęconych tej tematyce. Przeczytali tekst A. Chmielewskiej  Tajemnica znikających ciasteczek, który ukazuje życie chłopca z zespołem Downa. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały kolorowe skarpetki jako symbol tego dnia.
 
Dzień dinozaura

W dniu 11.03. uczniowie klas I-II przebywający na świetlicy szkolnej uczestniczyli w Dniu Dinozaura. W trakcie zajęć dzieci obejrzały film edukacyjny o życiu i zwyczajach tych zwierząt.  Wspólnie przeczytaliśmy książkę 3D obiektyw. Dinozaury. Na zakończenie świetliczaki wykonały plakat dinozaura.
Magiczna moc bajek

VI moduł

 Wrażliwość i empatia

W dniu 7.03 w bibliotece szkolnej odbyły się zajęcia z kolejnego modułu projektu czytelniczego ,,Magiczna moc bajek”. Uczestniczyli w nich uczniowie klas I-III przebywający w świetlicy szkolnej. W trakcie trwania tych zajęć dzieci dowiedziały się, co to znaczy być wrażliwym, empatycznym i pomocnym dla drugiego człowieka. Przeczytały także, jakie są życiowe drogowskazy zapisane przez ryjówkę w książce Roksany Jędrzejewskiej pt. „Florka. Z pamiętnika Ryjówki”. Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali drzewko życzliwości, na którym zamieszczone zostały życzenia i pozdrowienia.

Światowy Dzień Kota

Światowy Dzień Kota to święto obchodzone corocznie 17 lutego we Włoszech i Polsce, mające podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka i zachęcić do  niesienia pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, które miały kiedyś dom, ale go straciły. Święto to w naszej bibliotece szkolnej obchodziliśmy

1 marca. Uczniowie klas 1-3 przebywający na świetlicy szkolnej rozmawiali o życiu kotów, rozwiązywali zagadki o kotach występujących w bajkach oraz książkach, czytali ciekawostki o tych zwierzętach i opowiadali o przygodach kotów. Wykonali również prace plastyczne  „Maska kota”.

Luty

Zwycięzcy konkursu

"Super czytelnik

miesiąca"

 

  I miejsce:

         Julia Czechura kl. II a

Alicja Korbela Kl. II a

II miejsce:

Zofia Kucharczyk kl. I a

Ewa Kłopot kl. I c

III miejsce:

Emma Wójcik kl. II a

Jan Kukla kl. I c

 

 

 

Dzień bezpiecznego internetu

W piątek 11.02. uczniowie kl. I b uczestniczyli w bibliotece szkolnej w spektaklu „ Dzieci w sieci”. Podczas tych zajęć uczniowie dowiedzieli się jak bezpiecznie i mądrze korzystać z internetu i z aplikacji zainstalowanych w komputerze. Spektakl ten został zrealizowany w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu.

Wypożycz książkę na ferie!

 

Ferie zimowe to bardzo dobry czas na czytanie!
Nie musisz nudzić się w wolnym czasie. W bibliotece szkolnej czeka na Ciebie wiele wspaniałych książek. Na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Nie zastanawiaj się dłużej i… wypożycz książkę na ferie! 
Zapraszam!

Moduł „Magiczna moc bajek”

Tradycja

Dnia 2.02. uczniowie kl. 1 b wzięli udział w IV module projektu czytelniczego „Magiczna moc bajek”. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się co to jest tradycja i jak należy ją pielęgnować. Zapoznały  się ze  zwyczajami  związanymi np. z Bożym Narodzeniem czy Wielkanocą obchodzonymi w naszym kraju. Uczniowie poznali również tradycyjny strój śląski, a także charakterystyczne tańce ludowe naszego regionu. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały pracę plastyczną, której tematem był śląski strój ludowy.

 

AKCJA

„PODARUJ KSIĄŻKĘ  BIBLIOTECE”

W dniach 10 - 31 stycznia 2022 r.  trwała na terenie naszej szkoły akcja „Podaruj książkę bibliotece szkolnej”, która cieszyła się ogromną popularnością wśród uczniów, rodziców i nauczycieli. Udało nam się zebrać łącznie 114 książek, dzięki którym księgozbiór biblioteki powiększy się o nowe pozycje, w szczególności o bajki, słowniki, literaturę dla dzieci i młodzieży.

W gronie miłośników książek i naszych darczyńców znaleźli się uczniowie klas: 1b, 2a, 2c, 4a, 8a i 8c.

Serdecznie dziękuję wszystkim Darczyńcom!!! 

Dzięki Wam książka otrzyma drugie życie i sprawi radość innym.

W przyszłości planujemy kolejne edycje naszej akcji.

 
Styczeń
Zwycięzcy konkursu

„Super Czytelnik”

miesiąca

Styczeń

I miejsce: Julia Czechura

                      kl. II a

II miejsce: Ewa Kłopot

                      kl. I c

                    Zofia Kucharczyk

                        kl. I c

III miejsce: Maja Swadźba 

                         kl. III a                                        Alicja Korbela

                         kl.II a

Wyróżnienie :

                     Hanna Lapczyk 

                          kl.II b

                     Wojciech Suchy

                           kl. II b

                     Róża Porwolik 

                           kl. II c 

                     Natasza Kabus

                           kl.II c

                     Kinga Gorczaty

                           kl.III b  

                     Zofia Świtalska 

                           kl.III a

                     Marcjanna Łosik 

                            kl. II a

II moduł "Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki"

Dnia 31.01.2022 r. grupa świetlicowa zrealizowała II moduł projektu czytelniczego  „Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki”. Tytuł tego segmentu brzmi „Naukowy Zawrót Głowy”.

W ramach tego modułu przeczytaliśmy książkę Marii Kownackiej  pt. „Plastusiowy pamiętnik”, wykonaliśmy plakat przedstawiający postać tytułowego Plastusia, a także figurki z plasteliny. Na zakończenie zajęć uczniowie włożyli do pudełka wszystkie rzeczy, które kojarzą się im z przeczytaną lekturą.

Moduł IV „Magicznej Mocy Bajek”

- Dobre maniery, kultura, sposób bycia zgodny z przyjętymi zasadami i normami społecznymi

Dnia 11.01. pierwszoklasiści przebywający na świetlicy wzięli udział w zajęciach w bibliotece szkolnej w ramach IV modułu projektu czytelniczego „Magiczna Moc Bajek”. Tematem spotkania były dobre maniery i savoire- vivre. Na podstawie opowiadania z książki Grzegorza Kasdepke  pt: „Co to znaczy savoir-vivre?” uczniowie dowiedzieli się co to znaczy dobrze zachowywać się przy stole, być kulturalnym i życzliwym. Na koniec zajęć dzieci rozwiązywały quizy wiedzy o zasadach dobrego zachowania.

 

 

 

Grudzień

Zwycięzcy konkursu

„Super Czytelnik”

miesiąca

Grudnia

 

I miejsce: Julia Czechura kl. II a

                  Zofia Kucharczyk kl. I a

                  Ewa Kłopot kl. I c

II miejsce: Pola Brzezicka kl. I b

                   Jakub Łukaszuk kl. I c

 

III miejsce: Wojciech Gałuszka

                      kl. II b

                     Kinga Willen kl. III a

                     Julia Koczy kl. II a

                     Emma Wójcik kl. II a

                     Karolina Krzyś kl. I b

 

 

Magiczna moc bajek – moduł III

Tolerancja i szacunek

W dniu 3.12 obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. W tym dniu w bibliotece szkolnej odbyły się zajęcia, których celem było kształtowanie u uczniów empatii, zrozumienia i tolerancji w stosunku do osób niepełnosprawnych. Dzieci z uwagą wysłuchały opowiadania „Wróbel co oćwierkał sąsiadów", a także obejrzały film „ Być człowiekiem” opowiadający o zachowaniu w stosunku do osób z niepełnosprawnościami. Na koniec zajęć uczniowie wykonali plakat, na którym zamieszczone zostały symboliczne telefony z wiadomościami, które każdy z nich chciał przekazać osobom niepełnosprawnym.

 

„Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,

 który puste życie napełnia światłem,

 a puste serca wzruszeniem.”

Kornel Makuszyński

 

Pasowanie na czytelnika

 

Dnia 1 grudnia  w bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klas I. Celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania. Przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki. Na pamiątkę tego uroczystego wydarzenia młodzi czytelnicy otrzymali książkę „Pierwsze abecadło”, która pochodzi z wyprawki czytelniczej w ramach kampanii społecznej „Mała książka - wielki człowiek”.

 
Listopad 
Zwycięzcy konkursu

„Super Czytelnik”

miesiąca

 listopada

 

 

I miejsce: Julia Czechura

                      kl. II a

                  Maria Brudek 

                     kl. II b

II miejsce: Gałeczka Zuzanna

                      kl. II b

                   Koczy Julia

                      kl. II a

III miejsce: Laksa Sebastian

                         kl. IIa 

                     Suchy Wojciech

                         kl. IIa 

                     Willen Kinga

                        kl. III a

Dzień Pluszowego Misia

Jak co roku 25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Aby upamiętnić ten dzień biblioteka szkolna zorganizowała konkurs plastyczny pt. „Mój przyjaciel miś”. Uczniowie klas I-III  bardzo chętnie wzięli w nim udział, a przygotowane przez nich prace były ciekawe i bardzo pomysłowe. Jury w składzie p. Łucja Melanowska- Ryszka, p. Karina Frys i p. Maria Pelh zadecydowały o przyznaniu następujących miejsc:

I miejsce:

-Lena Jarczyk kl. I a

-Malwina Kaps kl. II c

- Alicja Przyłucka kl. II c

-Igor Duda kl. I a

II miejsce:

-Daniel Neumann kl. II c

-Kamila Sieradzka kl. II c

- Karol Rokicki kl. I a

III miejsce:

- Magdalena Kamińska kl. II a

- Wojciech Pięknik kl. I a

- Faustyna Sajdok kl. I a

- Marcelina Granatowicz kl. III a

Wyróżnienia:

- Aleksander Bojdoł kl. I a

- Zofia Kucharczyk kl. I a

-Piotr Fahrmann kl. II c

- Alicja Korbela kl. II a

 

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Projekt czytelniczy

„ Czytam z klasą - lekturki spod chmurki”
moduł I

 

W dniu 16.11 klasa 2 c rozpoczęła swoją przygodę z projektem czytelniczym „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki”. W pierwszym module wybraliśmy lekturę „Pilot i Ja” autorstwa Adama Bahdaja. Dzieci z uwagą wysłuchali opowiadania, a później wykonali zadania zamieszczone w lekturniku ucznia. Na zakończenie zajęć chętni uczniowie przygotowali  projekty  samolotów.

  Międzynarodowy dzień postaci z bajek

 5 listopada przypada  "Międzynarodowy Dzień postaci z bajek” - to dzień w którym zarówno duże  jak i małe dzieci przenoszą się w swój ulubiony świat bajek. Czas ten jest dobrą okazją, aby przypomnieć sobie bajkowe postacie, które wpłynęły na każdego z nas osobno. Są one zazwyczaj szlachetne, bardzo odważne oraz z chęcią służą innym pomocą. Wraz z nimi przeżywamy rozmaite przygody. Jest to także doskonała okazja do rozwijania zainteresowań czytelniczych, ponieważ wartościowe książki kształcą odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję i pamięć oraz ubogacają słownictwo. W tym dniu biblioteka szkolna zmieniła się w „bajkową krainę”. Odwiedziły ją między innymi księżniczki, piraci, wróżki i czarodzieje. Swoją obecnością zaszczycili także Czerwony Kapturek, Pszczółka Maja i Koziołek Matołek. Zabawy i uśmiechu nie było końca…

      II moduł

„Miłość i przyjaźń”

3 listopada 2021 uczniowie klasy 1b w ramach II modułu projektu czytelniczego „Magiczna Moc Bajek” wykonali serce dla przyjaciela oraz z zaciekawieniem wysłuchali opowiadania Heleny Behlerowej pt. „Dwaj przyjaciele”. Podczas tych zajęć rozmawialiśmy z dziećmi o tym jak rozumieją przysłowie „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”, a także o tym kogo możemy nazwać swoim przyjacielem.

 

 

 

„ Najładniejsza zakładka do książki”

W dniu 2.11.2021 r. został rozstrzygnięty konkurs plastyczny na najładniejszą zakładkę do książki. Komisja w składzie p.Justyna Ryguła, p.Łucja Melanowska- Ryszka, p. Karina Frys zadecydowała o przyznaniu następujących miejsc:  

1. miejsce:

Wojciech Pięknik kl.1 a

Zuzanna Gałeczka kl. 2 b

2. miejsce:

Faustyna Sajdok kl.1 b

Alicja Przyłucka kl. 2 c

3. miejsce:

Lena Jarczyk kl. 1 a

Malwina Kaps kl. 2 c

Wyróżnienia:

Natasza Kabus kl. 2 c

Emilia Kwiatkowska kl. 1 c

Wojciech Czapla kl. 1 b

 
Październik

Zwycięzcy konkursu

Super czytelnik

 października:

 

1 miejsce:  Julia Czechura kl. II a

2 miejsce:  Emma Wójcik kl. II a

3 miejsce:  Julia Koczy kl. II a

                    Miłosz Błąkała  kl. II b

                    Kinga Willem kl. III a

Serdecznie gratuluje!

           Dzień

przestrzeni kosmicznej 

 

W dniach 4-10 października obchodzony jest na świecie Światowy Tydzień Przestrzeni Kosmicznej – World Space Week. Ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i obchodzony jest od 2000 roku, aby uczcić wkład badań nad przestrzenią kosmiczną w rozwój ludzkości.

7 października biblioteka szkolna wraz z przedstawicielami  wolontariatu szkolnego  zorganizowała pogadankę na temat ciekawostek o kosmosie. Uczniowie przebywający na świetlicy szkolnej  dowiedzieli się z niej  m.in. co to jest kosmos, czarna dziura i galaktyka. Dzieci zapoznały się z  książkami  o kosmosie i wszechświecie, a także bardzo chętnie odpowiadały na kosmiczne zagadki.  

Magiczna moc bajek

 „Bajka jest magicznym lustrem

pozwalającym dziecku inaczej spojrzeć na to,

co wydaje się trudne i nie do pokonania”

 Maria Molicka

6 października nasza szkoła rozpoczęła przygodę z projektem „Magiczna Moc Bajek”. Celem projektu jest promocja wartości moralnych i kształtowanie postaw prospołecznych u dzieci w wieku szkolnym poprzez działania edukacyjne oparte o wspólną lekturę bajek i baśni.

W zakresie modułu I zatytułowanego „Szacunek” grupa świetliczaków czytała opowiadanie H. CH .Andersena „ Imbryczek” opowiadającym  o  szacunku do ludzi starszych, a następnie przygotowała kartki z pozdrowieniami dla seniorów.

 
Przerwa na czytanie

6 października uczniowie naszej szkoły po raz drugi wzięli udział w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. "Przerwa na czytanie - bicie rekordu w czytaniu na przerwie", której celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz integracja środowiska lokalnego. Ze względu na trwającą epidemię uczniowie przychodzili do biblioteki w grupach wg ustalonego harmonogramu i czytali swoje ulubione książki. Podobnie jak rok temu akcja cieszyła się dużym powodzeniem.

 
Wrzesień
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

 Czytanie na głos rozwija, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię dzieci. 29 września obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który został ustanowiony przez Polską Izbę Książki w 2001 roku.  Data nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia urodziła się autorka książek dla dzieci i młodzieży – Janina Porazińska.

 W tym dniu uczniowie klas I i II wraz z wychowawcami uczestniczyli w zajęciach czytelniczych zorganizowanych przez bibliotekę szkolną. Młodsze dzieci z uwagą wysłuchały czytanych przez starsze koleżanki z klas VII i VIII „Baśni i legend polskich”. W czytanie  zaangażowały się  również p. Regina Mazurkiewicz - szkolny psycholog, p. Maria Pehl - nauczyciel świetlicy oraz p. Marta Pryszcz - nauczyciel języka angielskiego. Ten dzień był bardzo intensywny, ale i relaksujący, bo choć potrafimy czytać, miło jest czasem zamknąć oczy, posłuchać czyjegoś głosu i puścić wodze wyobraźni…

bottom of page