top of page
Luty

Podaruj książkę bibliotece

Od 22 stycznia do 14 lutego 2024 r. trwała akcja pt. „Podaruj książkę bibliotece”. Inicjatywa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów, rodziców oraz nauczycieli. Szkoła pozyskała 250 woluminów, dzięki którym księgozbiór biblioteki powiększy się o nowe egzemplarze, wśród których każdy miłośnik czytania znajdzie coś dla siebie.

Kampania „Podaruj książkę bibliotece” to kolejne przedsięwzięcie promujące rozwój czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży w naszej szkole. Mamy nadzieję, że nowe tytuły sprawią, że uczniowie jeszcze chętniej będą odwiedzać bibliotekę szkolną.

Dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy postanowili podzielić się swoimi książkami. Dzięki Wam podarowane pozycje zyskają nowe życie i sprawią radość innym.

Światowy Dzień Kota

17 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Kota, którego głównym celem jest podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka i uświadomienie potrzeby niesienia pomocy kotom bezdomnym oraz dziko żyjącym.

O kocim święcie nie zapomnieli również uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 w Gostyni. Pierwszoklasiści uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych poświęconym tym puszystym czworonogom. Dzieci poznały ciekawostki dotyczące kotów domowych, rozmawiały na temat kocich zwyczajów oraz opowiadały o swoich pupilach. Uczniowie przeczytali również fragmenty książki pt. „Cukierku, Ty łobuzie” Waldemara Cichonia oraz rozwiązywali zagadki o kocich bohaterach pojawiających się w bajkach oraz w literaturze. Dzieci wykonały także prace plastyczną przedstawiającą wybranego kota.

 
Styczeń
Zwycięzcy konkursu  „Super czytelnik miesiąca"

I miejsce: 

           Ewa Kłopot kl. III c       II miejsce:

          Lena Batkowska kl. I b

III miejsce:

          Karol Bożek kl. II d 

Magiczna moc bajek

Moduł IV: Widzimy się dotykiem

 

11 stycznia uczniowie klasy II c wzięli udział w kolejnym module Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna moc bajek”. Podczas warsztatów dzieci poznały bajkę psychoedukacyjną Aleksandry Chmielewskiej pt. „Bursztyn”, która wprowadza czytelników w świat niewidomej dziewczynki. Utwór pomaga nie tylko poznać i zaakceptować inność, ale zwraca także uwagę na trudności z jakimi borykają się osoby niewidome. W trakcie zajęć uczniowie obejrzeli również książkę napisaną alfabetem Braille’a oraz zastanowili się w jaki sposób można wspierać osoby niepełnosprawne.

 
Grudzień

 „Książka i możliwość czytania, 

to jeden z największych

 cudów ludzkiej cywilizacji”

Maria Dąbrowska

 

Pasowanie na czytelnika

14 grudnia uczniowie klas pierwszych zostali pasowani na czytelników, stając się pełnoprawnymi użytkownikami szkolnej biblioteki. Uroczystego pasowania dokonała pani Karina Frys, szkolna bibliotekarka. Pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, zapoznali się z regulaminem ich wypożyczania oraz zasadami zachowania obowiązującymi w bibliotece. W tak wyjątkowym dniu, nie mogło zabraknąć niespodzianki dla najmłodszych czytelników. Była to książka autorstwa Justyny Bednarek, pt. „Wnuczka antykwariusza”, pochodząca z Wyprawki Czytelniczej, pozyskanej w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”. Projekt w całości finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Magiczna moc bajek

Moduł III: Podziel się uśmiechem i dobrym słowem

13 grudnia uczniowie klasy II c zrealizowali kolejne zadanie w ramach Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna Moc Bajek”. Trzeci moduł poświęcony został idei wzajemnego wspierania się i pomagania innym. Podczas zajęć dzieci przeczytały fragment książki pt. „Gang swojaków: o tym, że pomoc ma moc” autorstwa Renaty Piątkowskiej oraz zastanowiły się w jaki sposób można udzielać wsparcia osobom, które tego potrzebują. Pomysłów było wiele, a za jedne z najważniejszych młodzi czytelnicy uznali uśmiech oraz dobre słowo, które mają ogromną moc. Na zakończenie zajęć, dzieci napisały na karteczkach życzliwe przesłania, które wręczyły swoim koleżankom i kolegom.

 
Akcja czytelnicza

„Książkę podaje Święty Mikołaj”

 

Mikołaj to jedno z najbardziej lubianych i wyczekiwanych przez dzieci wydarzenie. Każdego roku biblioteka szkolna włącza się w obchody tego niezwykłego święta i przygotowuje liczne niespodzianki dla swoich czytelników. 6 grudnia bibliotekę odwiedził sam Święty Mikołaj, który podczas przerw międzylekcyjnych zachęcał dzieci i młodzież do czytania, a także osobiście wypożyczał książki. Do wszystkich wybranych lektur dołączone były słodkie upominki losowane z worka Świętego Mikołaja.

 
Listopad
 
Zwycięzcy konkursu  „Super czytelnik miesiąca"

I miejsce: 

           Ewa Kłopot kl. III c       II miejsce:

          Lena Batkowska kl. I b

III miejsce:

          Karol Bożek kl. II d 

 
Dzień Pluszowego Misia

„Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci” głoszą słowa znanej wszystkim z dziecięcych lat piosenki. Miś to nie tylko zabawka. To przyjaciel, towarzysz, któremu można powierzyć sekrety. Ten mały niedźwiadek o mięciutkim futerku, do którego zawsze można się przytulić podbił serca zarówno dzieci jak i dorosłych już ponad sto lat temu. A w 2002 roku doczekał się własnego święta, czyli Światowego Dnia Pluszowego Misia, który uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 w Gostyni obchodzili w piątek 23 listopada. Pani bibliotekarka Karina Frys zaprosiła dzieci na zajęcia, podczas których wspólnie przeczytali fragmenty książki pt. „Miś Paddington” autorstwa Michaela Bonda. Następnie uczniowie opowiadali o swoich pluszowych ulubieńcach, których przynieśli w tym wyjątkowym dniu do szkoły oraz uczestniczyli w „misiowych zabawach” przy dźwiękach „misiowych piosenek”. Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia wiele atrakcji przygotowali również wychowawcy poszczególnych klas. Było dużo radości, śmiechu, czyli wszystkiego co dzieci i misie lubią najbardziej.

 

 

Magiczna moc bajek

Moduł II: Przyjaźń

 

„Dzień bez przyjaciela jest jak dzbanek,  

w którym nie została nawet kropelka miodu”

Kubuś Puchatek

 

21 listopada uczniowie klasy II c zrealizowali drugi moduł Międzynarodowego projektu czytelniczego „Magiczna moc bajek”, którego tematem przewodnim jest przyjaźń. Podczas zajęć bibliotecznych dzieci przeczytały bajkę terapeutyczną opowiadającą o szukaniu bratniej duszy, następnie zastanowiły się czym dla nich jest przyjaźń oraz jaki powinien być prawdziwy przyjaciel. Dzieci opowiadały również o swoich najbliższych koleżankach i kolegach. Uczniowie wykonali także plakat przedstawiający znanych bajkowych przyjaciół. Byli to bohaterowie książki „Kubuś Puchatek”.

 Dzień Postaci z Bajek

5 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. To wyjątkowe święto zostało ustanowione w rocznicę urodzin Walta Disney’a – jednego z najwybitniejszych autorów animowanych bajek. W tym dniu dzieci czytają swoje ulubione książki i przebierają się za ich bohaterów. Nie inaczej było w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 w Gostyni, gdzie Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek na stałe wpisał się do kalendarza szkolnych imprez. W tym roku uczniowie klas I-III świętowali 6 listopada. Na szkolnych korytarzach oraz w bibliotece można było spotkać księżniczki, rycerzy, piratów i inne bajkowe postacie. Było dużo zabaw, śmiechu i oczywiście nowych lektur do poznania. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to wspaniała okazja, aby przypomnieć wszystkim jak ważnym elementem rozwoju każdego człowieka jest czytanie książek od wczesnego dzieciństwa.

 
Październik

 

Zwycięzcy konkursu  „Super czytelnik miesiąca"

I miejsce:

          Jakub Płoneczka  kl. III b

                Rafał Danielczyk kl. II c

II miejsce:

          Ewa Kłopot  kl. III c

III miejsce:

          Aniela Świerkot kl. II c

               

 

Zwycięzcy konkursu na zakładkę:

 

Klasy I-III

I miejsce:

              Lilianna Wycisło kl. I c

              Wiktor Wycisło kl. III b

II miejsce:

               Hanna Kot kl. II b

               Tymon Rzepka kl. I c

III miejsce:

               Maja Rydzy kl. II b

               Wojciech Pięknik kl. III a

Wyróżnienia:

               Aleksandra Duda kl. II a

               Aleksander Bojdoł kl. III a

               Faustyna Sajdok kl. III a

Klasy IV-VIII

I miejsce:

                Zofia Da- Via kl. VI c

II miejsce:

                Natasza Kabus kl. IV c

               Alicja Przyłucka kl. IV c

III miejsce:

               Julia Koczy kl. IV a

               Edyta Wróbel kl. IV b

 

 

Przerwa na czytanie

We wtorek, 10 października, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie – „Przerwa na czytanie”. Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom. Niemal wszyscy obecni tego dnia w szkole włączyli się w kampanię promującą czytelnictwo, spędzając przerwy na poznawaniu bohaterów wybranych książek. Dzieci i młodzież czytali na szkolnych korytarzach, w bibliotece, w sali gimnastycznej i kąciku czytelniczo-szachowym.

Mamy nadzieję, że taka forma spędzania wolnego czasu spodoba się naszym uczniom i będzie coraz bardziej powszechna.

 

 

Magiczna moc bajek

Moduł I: Szacunek

W tym roku uczniowie naszej szkoły po raz kolejny rozpoczęli przygodę z Międzynarodowym projektem czytelniczym „Magiczna moc bajek”. 12 października młodzi czytelnicy z klasy II c zapoznali się z opowiadaniem pt. „Drużyna pani Miłki, czyli o szacunku, odwadze i innych wartościach” autorstwa Grzegorza Kasdepke. Po przeczytaniu fragmentów książki, dzieci zastanowiły się czym jest szacunek oraz dlaczego powinny szanować innych. Następnie uczniowie wykorzystali swoje przemyślenia, opracowując „Kodeks dobrego wychowania”.

Czytam z klasą lekturki spod chmurki

Moduł I „Bądź dobry dla ludzi”

W tym roku szkolnym nasi uczniowie przystąpili do V edycji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego wspierającego rozwój czytelnictwa „Czytam z klasą lekturki spod chmurki”. Tegoroczna edycja pod kryptonimem „Na tropach dobroczynności” będzie niezapomnianą przygodą, dzięki której, poprzez czytanie, dzieci dowiedzą się czym jest czynienie dobra i jaki może mieć to wpływ na życie każdego człowieka. 9 października uczniowie klasy III b zapoznali się z książką Doroty Gellner pt. „Wścibscy”, która była doskonałym wprowadzeniem do dyskusji czy warto być dobrym. Podczas rozmowy oraz projektowania plakatów zachęcających do przeczytania lektury autorstwa Doroty Gellner uczniowie pokazali, że doskonale wiedzą jakimi wartościami powinni się kierować.

 
Wrzesień 

 

Zwycięzcy konkursu  „Super czytelnik miesiąca"

I miejsce:

           Ewa Kłopot kl. III c

II miejsce:

           Rafał Danielczyk kl. II c

III miejsce:

           Aniela Świerkot kl. II c

                Zofia Kucharczyk kl. III a

 

 

 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w obchodach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, którego głównym celem jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci. Aby pokazać najmłodszym uczniom piękno literatury, biblioteka szkolna przygotowała wiele atrakcji, z których można było korzystać nie przez jeden dzień, ale przez tydzień. W organizację Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania zaangażowali się starsi uczniowie, którzy pomogli przygotować dekoracje oraz wcielili się w role lektorów. Młodzież przeczytała swoim młodszym koleżankom i kolegom książki z cyklu „Bajki bez barier” autorstwa Aleksandry Chmielewskiej i Joanny Marii Chmielewskiej. Miłą niespodziankę sprawiła wszystkim pani Barbara Lukasek z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łaziskach Górnych, która przybyła do naszej szkoły na zaproszenie bibliotekarki Kariny Frys i przeczytała pierwszoklasistom „Bajkę o czasie” Elizy Piotrowskiej.

Pierwsza wizyta bibliotece

14 września uczniowie klas I a, I b oraz I c odwiedzili po raz pierwszy szkolną bibliotekę. W trakcie zajęć dzieci poznały zasady zachowania i wypożyczania książek. Pierwszoklasiści mieli również okazję obejrzeć bogaty i regularnie aktualizowany księgozbiór oraz wybrać sobie książki, które chcieliby przeczytać.

Mamy nadzieję, że po pierwszej lekcji w bibliotece nasi najmłodsi uczniowie będą częstymi gośćmi w tym magicznym miejscu.

bottom of page