top of page

Akcja "Książka -> podaj dalej"

6 czerwca w naszej szkole odbyła się już po raz piąty wymiana książek dla dzieci i młodzieży pt.

„Książka        podaj dalej”. Organizowana przez bibliotekę szkolną akcja nadal cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów.

W tym roku wzięło w niej udział 52 uczniów naszej szkoły, którzy dokonali wymiany ogółem 210 książek.

Do dyspozycji czytelników była różnorodna, współczesna literatura dziecięca i młodzieżowa. Pojawiły się pięknie wydane bajki i baśnie, tomiki poezji dla dzieci. Można było odnaleźć książki popularnonaukowe, przygodowe, fantastyczne, obyczajowe, a nawet komiksy.

Wymieniając książkę w dobrym stanie, czytelnicy mogli podarować jej drugie życie, a w zamian zdobyć nowe pozycje do swojej domowej biblioteczki.

 

Spotkanie autorskie z Panem Waldemarem Cichoniem

   9 maja w naszej szkole gościł Pan Waldemar Cichoń, autor książek dla dzieci i młodzieży, który opowiedział o swoich przygodach i skąd się biorą pomysły na pisanie książek.

   Zaprezentował wszystkie swoje publikacje na wystawie, a opowiadania o zabawnych przygodach kota Cukierka, który istnieje naprawdę i mieszka w domu pisarza, stały się myślą przewodnią spotkania. Jak opowiadał Pan Waldemar, ten słodki z pozoru kociak, w codziennym życiu wiele psoci, ale też zachwyca swoją mądrością i pomysłowością. Przedstawił kilka anegdot o swoim pupilu, a także przeczytał fragment książki „Co słychać Cukierku?”.

   Po spotkaniu dzieci mogły zakupić wybrane książki, oczywiście z imienną dedykacją i autografem autora. Pisarz podarował do biblioteki szkolnej dwie swoje książki z dedykacją dla uczniów naszej szkoły, a także dokonał pamiątkowego wpisu do szkolnej kroniki.

   Dzieci z wielką radością uczestniczyły w spotkaniu, chętnie wypożyczają i czytają książki Pana Waldemara. Z pewnością Cukierek stanie się najpopularniejszym kotem w naszej szkole.

Dzień Książki w gostyńskich bibliotekach

  Dnia 23 kwietnia grupa uczniów Szkoły Podstawowej w Gostyni wraz

z nauczycielami bibliotekarzami Małgorzatą Pisarzowską i Zuzanną Gröbner

wyruszyła kolorowym korowodem postaci bajkowych ulicami Gostyni

do Gminnej Biblioteki Publicznej. Uczniowie trzymali w ręku transparent

z napisem „Świętujemy Dzień Książki”. Na trasie spotykaliśmy uśmiechających

się ludzi w przejeżdżających samochodach, zatrzymywali się zaciekawieni

mieszkańcy. Wszyscy mogli podziwiać paradę postaci znanych ze świata bajki.

Wraz z przedpołudniowymi promieniami słońca dotarliśmy do Gminnej Biblioteki.

Wkrótce zawitały do biblioteki sześciolatki z Gminnego Przedszkola.

Wspólnie świętowaliśmy Światowy Dzień Książki.

  Przedszkolaki obejrzały przedstawienie „Zabawa w Śpiącą Królewnę”

przygotowane przez szkolną grupę teatralną. Dowiedziały się, jakie wydarzenia 

organizują biblioteki dla dzieci, zobaczyły kilka tysięcy książek, czekających na

zabranie do domu i przeczytanie ich.

Niezwykle satysfakcjonujące dla uczniów naszej szkoły było uroczyste wręczenie przez Panią Dyrektor GBP dyplomów i nagród laureatom konkursu pt. „Ja na okładce książki”. Nagrody książkowe otrzymali:

 

I miejsce

Julia Paluch III a G za „Czas żniw” S. Shannon

 

II miejsce ex aequo

Amelia Mrowiec V b za „Anię z Zielonego Wzgórza” L. M. Montgomery

Mateusz Fabiański VI b za „Hobbita” J. R. R. Tolkiena

 

III miejsce ex aequo

Martyna Mękarska VI b za „Srebrne oczy” K. Breed-Wrisley, S. Cawthon’a

Jan Kuźnik VI a za „Star Wars” A. Gowitz’a

 

Wyróżnienia

Amelia Zalewska V a za „Kota w butach” Ch. Perraulta

Wiktoria Kempa V b za „Kopciuszka” Ch. Perraulta

Klaudia Kuchta V b za „Agatę na tropie. Kradzież nad Niagarą” S. Stevensona

 

Przedszkolaki mogły podziwiać prace laureatów oraz inne prace konkursowe uczniów naszej szkoły zaprezentowane w gablotach Gminnej Biblioteki. Ekspozycja trwa do połowy maja. Zapraszamy serdecznie wszystkich czytelników do oglądania.

Wspólne działania szkolnej biblioteki i Gminnej Biblioteki Publicznej kształtują i rozwijają kulturę czytelniczą wśród dzieci i młodzieży. Mamy nadzieję, że przez te działania obie biblioteki pozyskają nowych, ciekawych świata i książek czytelników.

 

                                                                                               Małgorzata Pisarzowska

                                                                                               Zuzanna Gröbner

Wielkanoc to czas otuchy i nadziei. Czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa i drugiego człowieka.

 

Życzymy wszystkim naszym Czytelnikom, aby Wielkanoc ogarnęła Was szczególną tradycją i nowymi szczęśliwymi przeżyciami. Niech ten święty czas umocni Waszą wiarę, podnosi na duchu i napełnia Wasze serca radością. 

 

Prezentujemy POLSKIE STROJE LUDOWE oraz CIEKAWE TRADYCJE I ZWYCZAJE WIELKANOCNE W POLSCE - DAWNIEJ I DZIŚ

Święta Wielkanocne obfitują w tradycje i zwyczaje ludowe, z których część jest wciąż żywo kultywowana, a część coraz bardziej zanika. Wciąż jednak święcimy pokarmy, malujemy pisanki, zanosimy palmy do kościołów i oblewamy się wodą w Poniedziałek Wielkanocny. Niektóre zwyczaje i tradycje wielkanocne przetrwały do dzisiaj w nieco zmodyfikowanej formie. 

Czym jest pogrzeb żuru i śledzia, wieszanie Judasza, Siuda Baba, kurek dyngusowy i śmiergust? 

Zapraszamy do odwiedzenia wystawy, która dostarczy Czytelnikom informacji o pochodzących z różnych regionów Polski ważnych, ciekawych, ale przede wszystkim zanikających tradycjach związanych z Świętami wielkanocnymi.

Ponadto przedstawiamy wspaniałą, niezwykle barwną kolekcję lalek prezentujących polskie stroje ludowe ze wszystkich regionów folklorystycznych Polski. 

Wiosenne spotkania z poezją - zapraszamy

Wraz z pierwszymi powiewami wiosennego wietrzyku, razem z pierwszymi promieniami słońca, w bibliotece powiało poezją. W marcu i kwietniu zapraszamy do biblioteki wszystkich chętnych na wiosenne spotkania z poezją. Zaczerpniemy z klasyki polskiej poezji dziecięcej oraz poznamy wiersze mniej popularnych poetów. Z pewnością każdy czytelnik będzie miał okazję zachwycić się pięknem utworów lirycznych dla dzieci.

Walentynki w bibliotece

     Święty Walenty jest patronem ludzi, którzy się kochają, którzy wyznają sobie miłość, także tych, którzy obdarzają się wzajemnie sympatią i szacunkiem. Walentynki to dzień miłosnych wyznań, ale nie tylko. To także czas życzliwości, radości i przyjaźni. Wtedy przygotowujemy swoim najbliższym miłe i urocze niespodzianki. Tak też było i u nas. Każdy czytelnik wypożyczając książkę mógł sobie wybrać serduszko z cytatem o miłości. Zaczerpnięte zarówno z książek dla dzieci, jak i z klasyki literatury z pewnością dla wielu staną się źródłem inspiracji w życiu. 

 

Konkurs "Książka na zimowe wieczory" rozstrzygnięty

     W konkursie „Książka na zimowe wieczory” nagrodę otrzymuje Vanessa Swadźba z klasy IV c, która zaprezentowała na plakacie jedną z książek serii „Zaopiekuj się mną”. „Czaruś, mały uciekinier” to ciekawa historia ukazująca przyjaźń pomiędzy człowiekiem i zwierzęciem.

Dzień Kubusia Puchatka

   Kubuś Puchatek to postać kochana na całym świecie. Nic więc dziwnego, że doczekał się nawet swojego święta. Dzień Kubusia Puchatka obchodzony jest 18 stycznia, czyli w rocznicę urodzin Alana Milne,a – pisarza, który stworzył postać misia o małym rozumku. Książka „Kubuś Puchatek” Alana Alexandra Milne,a ukazała się w 1926 roku i szybko podbiła serca dzieci. Pomysł na postacie podsunęły pisarzowi zabawki jego syna – Christophera, który z kolei użyczył imienia Krzysiowi.

Najmłodsi uczniowie naszej szkoły świętowali tego dnia z Kubusiem Puchatkiem w bibliotece w niezwykłej aranżacji. Uwagę dzieci zwróciła wystawa tematyczna prezentująca książki A. Milne’a oraz mieszkańców Stumilowego Lasu. Uczestnicy spotkania podarowali Kubusiowi przygotowane własnoręcznie laurki.

    Dzieci z wielką uwagą i w dużym skupieniu wysłuchały fragmentu książki pt. „Kubuś Puchatek” czytanego przez nauczyciela bibliotekarza, w którym Krzyś i jego przyjaciele wybrali się na Biegun Północny. Następnie odpowiadały na pytania dotyczące poznanej treści. Za każdą dobrą odpowiedź otrzymały „słój miodu”, który zbierano dla Kubusia Puchatka.

Najwięcej miodu zebrały: Wiktoria Jastrzembska z klasy I i Julia Jegła z kl. II b, które otrzymały nagrody.

Nie zabrakło zabawy z Kubusiem Puchatkiem i jego wyliczanką, która wzbudzała duże zainteresowanie gdyż podczas czytania, wszystkie dzieci wskazywały te części ciała, które wyliczał Kubuś w wierszu.

   Kubuś Puchatek jest bardzo sympatycznym niedźwiadkiem. Nie bez powodu, nie tylko przeżywa różne przygody i poznaje sympatycznych przyjaciół, ale też jest autorem wielu złotych myśli, które zaprezentowano dzieciom.

   Jednak największą frajdę najmłodszym sprawiła wspólna zabawa „I ty możesz zostać przyjacielem Kubusia Puchatka”. Podczas odtwarzania piosenki o Kubusiu Puchatku, dzieci podawały sobie słój z losami. Gdy muzyka została przerwana osoba trzymająca słój, wyciągała los i oznajmiała wszystkim kim jest. Następnie wykonywała polecenia odczytane z tablicy. W nagrodę dzieci poczęstowały się niezwykłym cukierkiem, który oprócz słodkości zawierał piękną i życzliwą myśl Kubusia Puchatka, którą warto przeczytać i wykorzystać w swoim życiu

   Spotkanie z Kubusiem Puchatkiem zakończono jego radami na szczęśliwe życie, który uważa, że życie jest radosne, więc każdy pretekst jest dobry, żeby tę radość wyrazić. Życzliwość, dobroć,  wyrozumiałość wobec wad i słabości, gotowość niesienia pomocy czyni życie szczęśliwym – to wspaniałe cechy, więc bierzmy przykład z tej wielkiej księgi przyjaciół, jaką jest książka „Kubuś Puchatek” i „Chatka Puchatka”.

Zima z Książką

Zima to pora roku, która zachęca do czytania książek.

Zapraszamy więc chętne dzieci, aby przystąpiły do akcji „Zima z książką”. Będą to

spotkania czytelnicze z licznymi atrakcjami. Poprowadzi je nauczyciel bibliotekarz

Zuzanna Gröbner, w każdą zimową środę od 8:00 do 8:45 w szkolnej bibliotece.

 

 

Czekamy na Ciebie!

Książka na zimowe wieczory - konkurs 

                                   Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w konkursie pt. "Książka na zimowe                                             wieczory". Zadaniem uczestników jest zareklamowanie wybranej przez siebie książki                                       w formie plakatu.

                                   Prace należy składać do 15 stycznia 2018 r. w bibliotece szkolnej.

                                   Najlepsze plakaty zostaną nagrodzone.

 

 

 

Zapraszamy!

Pierwszoklasiści - pasowanie na czytelnika

We wtorek 21 listopada w naszej bibliotece odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy pierwszej na czytelnika. Pierwszoklasiści przybyli do biblioteki szkolnej bardzo podekscytowani. Pierwszą atrakcją tego niezwykłego spotkania było przedstawienie pt. "Witamy w naszej bajce" w wykonaniu szkolnej grupy teatralnej. Bohaterami spektaklu były bajkowe postacie ze znanych dzieciom baśni: Czerwony Kapturek, Kaj i Gerda oraz Królowa Śniegu, Jaś i Małgosia, Dziewczynka z zapałkami, Śpiąca Królewna i Książę, a nawet Śnieżka z krasnoludkami. Dzieci z wielkim zaangażowaniem brały udział w zagadkach literackich. Następnie Książka poprosiła dzieci, żeby ją szanowały: nie zaginały jej rogów, nie jadły przy czytaniu, nie dotykały książek brudnymi rękami, nie pisały po stronach. Wróżki w formie zabawnego wierszyka przedstawiły najmłodszym regulamin biblioteki, a dzieci błyskawicznie się go nauczyły, kilkoro zarecytowało go na forum:

Szanuj książki z biblioteki, 

Czy to lato, czy też zima.

Cały miesiąc każdą książkę

w domu możesz trzymać.

Później uczniowie złożyli Książce uroczystą przysięgę, zobowiązującą do przestrzegania zasad biblioteki i dbałości o wypożyczone książki oraz obiecali, że będą czerpać mądrość z czytanych książek. Następnie dzieci kolejno podchodziły do Książki, która poprzez dotknięcie ramienia wielką zakładką zaliczała każdego w poczet czytelników. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia nowi czytelnicy otrzymali od wróżek zakładki do książek, a od nauczyciela bibliotekarza dyplom pasowania na czytelnika. 

Wszyscy pierwszoklasiści z uśmiechami na twarzach stwierdzili, że będą częstymi gośćmi w naszej bibliotece i z wielką radością rozpoczną niekończącą się przygodę, jaką jest czytanie.

PAŹDZIERNIIK - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Tradycyjnie od kilku lat w październiku świętujemy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji nasza biblioteka szkolna przygotowała dla czytelników wiele atrakcji, m. in. konkurs na najładniejszą zakładkę do książki. Uczniowie przez cały miesiąc przynosili swoje prace do biblioteki. Zebrano 58 zakładek. Umożliwienie wykonania pracy w dowolnej technice plastycznej, stworzyło uczestnikom konkursu pole do samorealizacji, wykazanie się pomysłowością i z pewnością było dopingiem do pracy twórczej.

Najlepsze prace zostaną nagrodzone. Według jurorów w kategorii uczestników klas I-III najładniejsze prace wykonali:

  1. Gabriel Granatowicz kl. I

  2. Wiktoria Jastrzębska kl. I

  3. Klaudia Swadźba kl. III a

  4. Kacper Kaps kl. III b

  5. Kamil Myszor kl. III b

 

w kategorii uczestników klas IV-VII:

  1. Julia Krymer kl. IV c

  2. Maria Pajor kl. IV c

  3. Martyna Mądzelewska kl. VII a

  4. Emilia Bartkowiak kl. VII b

  5. Faustyna Malcharek kl. VII a 

                    GRATULUJEMY!!!               Galeria nagrodzonych prac 

Urodziny Książkowego Misia

14 października obchodzimy Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia. W tym roku dzień ten przypadł w sobotę, więc w naszej szkole świętowaliśmy w poniedziałek 16 października. 

W bibliotece szkolnej przez cały dzień trwało huczne przyjęcie urodzinowe, w którym brało udział 75 uczniów z klas I-III SP. Pierwszymi gośćmi byli uczniowie klasy pierwszej, godzinę później przyszli uczniowie klasy III b, następnie uczniowie klasy II a, a na końcu dzieci z świetlicy szkolnej.

Jak na urodziny przystało, w tym dniu biblioteka szkolna była przepięknie udekorowana plakatami z wizerunkami książkowych misiów. Na wystawie zaprezentowano książki i wiersze o misiach. Goście przynieśli własnoręcznie przygotowane prezenty dla książkowego misia. Wśród nich pojawiły się zabawki dla misia, kwiaty, zakładki do książek, laurki, tort, beczki miodu, serduszka z życzeniami i portrety misia.

 

Najładniejsze prezenty dla misia wykonali:

Anna Frejno kl. III b (ośmiornica)

Wojciech Jaromin kl. I (tort)

Dawid Neuman kl. I (rybka, zakładka, kwiat)

Lena Rendchen kl. I (bukiet kwiatów)

Nikodem Nowrot kl. I (zakładka do książki).

Nie zabrakło atrakcji urodzinowych. Głównym wątkiem urodzin było głośne czytanie przez nauczyciela bibliotekarza opowiadania pt. "Urodziny Misia" i wierszy z misiowej szuflady. Był pięciopiętrowy tort, który uczestnicy przyjęcia ozdobili serduszkami, kwiatami, koralikami, polewą miodową, czekoladową i świecami. Podczas przyjęcia dzieci tworzyły laurki z pięknymi życzeniami. Wszyscy goście odśpiewali "Sto lat!" solenizantowi, a na koniec miś poczęstował wszystkich cukierkami.

Można powiedzieć, że urodziny książkowego misia w naszej bibliotece szkolnej były bardzo udane, o czym świadczy liczny udział uczniów w imprezie, zaangażowanie w prace konkursowe, podziękowanie za zorganizowanie przyjęcia, a także zainteresowanie literaturą prezentowaną na wystawie.

 Galeria zdjęć 

Konkursy - zapraszamy!

W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zapraszamy do udziału w konkursach!

1. Konkurs „Ja na okładce”  (SP i G)

2. Konkurs na najładniejszą zakładkę do książki (SP)

3. Konkurs na "Urodzinowy prezent dla książkowego misia" (I-III SP)

ZAPRASZAMY!

Szczegóły w zakładce konkursy

Dzień Głośnego Czytania

Obchodzony 29 września Dzień Głośnego Czytania stał się znakomitą okazją do zaproszenia dzieci do biblioteki szkolnej. Do głośnego czytania czytelnicy wybrali fragmenty książek z serii "Dziennik Cwaniaczka" (J. Kinney) i "Nowe przygody Mikołajka" (R. Goscinny, J. J. Sempe).

Uczniom czytała p. Małgorzata Pisarzowska - nauczyciel bibliotekarz. 
Przygody książkowych bohaterów wprawiły dzieci w dobry humor i wywołały uśmiech na wielu twarzach, dlatego uczniowie chętnie teraz wypożyczają książki tych autorów.

 

 

co będzie się działo w bibliotece?

Kalendarz konkursów i imprez organizowanych przez bibliotekę szkolną w roku szkolnym 2017/2018

Wrzesień

  29  września – Dzień Głośnego Czytania

  • „Zaczytana długa przerwa”

 

Październik

  Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

  • Konkurs na najładniejszą zakładkę do książki   (SP)

  • Konkurs „Ja na okładce”  (SP i G)

   16 października – „Świętujemy urodziny książkowego Misia”

  • Konkurs „Najładniejszy lub najbardziej niezwykły prezent dla Misia” (KL. I/III SP)

 

Listopad

    5 listopada – Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

  • „Witajcie w naszej bajce”

  • Zagadki literackie

  • Pasowanie na czytelnika uczniów klasy pierwszej

 

Grudzień

     Akcja „ Zima z książką”

 

Styczeń

     18 stycznia – Dzień Kubusia Puchatka

  • „Laurka dla Kubusia Puchatka”- konkurs dla uczniów klas I/III SP + świetlica

  • Wystawa książek i gadżetów związanych z Kubusiem Puchatkiem

  • Czytamy Kubusiowi Puchatkowi i dzieciom

 

Luty

    14 lutego – Walentynki w bibliotece z niespodzianką

 

Marzec

     Wiosenne poranki z poezją

 

Kwiecień

     23 kwietnia- Dzień Książki

  • „Świętujemy w Gminnej Bibliotece Publicznej” (gr. ucz. SP)

 

Maj

      Akcja wymiany książek „Książka – podaj dalej”

 

Czerwiec

     Tydzień Głośnego Czytania w ramach kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom

  • „Czytać każdy może”

Witamy wszystkich czytelników
w roku szkolnym 2017/2018
bottom of page