top of page
bilet_obrazek.jpg
f1_edited_edited_edited_edited.jpg

Czerwiec:

  " Z książką na wakacje!"

Przed nami okres wakacyjny, będzie trochę więcej czasu na to, żeby  sięgnąć  po książki - nie tylko te obowiązkowe, ale również te czytane dla przyjemności. 

Na deszczowe dni i leniwe popołudnia, dla żądnych przygód i dla tych, przed którymi długa podróż warto zabrać ze sobą ciekawą książkę.  Biblioteka szkolna inspiruje wakacyjnie i zaprasza do wypożyczania  książek,  które umilą każdy urlop.

 

 

 

Maj

 

„Lubimy czytać polskich autorów”

26 maja rozpoczął się XX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem: „Lubimy czytać polskich autorów! Idea i wydarzenia Tygodnia zachęcają rodziny, szkoły i inne miejsca, w których czas spędzają dzieci, do regularnego wspólnego czytania. Zarazem promują wartościową literaturę dla dzieci i młodzieży, w tym roku ze światłem skierowanym na polskich autorów. Gośćmi XX Tygodnia Czytania Dzieciom są w tym roku znani pisarze, których książki znalazły się w Złotej Dwudziestce Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” oraz wybitni artyści, Ambasadorzy Fundacji.

W ramach tego Tygodnia uczniowie klas II b i I c uczestniczyli w  spotkaniach z pisarzami: Panem Grzegorzem Kasdepke, autorem książek „Detektyw Pozytywka” i „Kacperiada” oraz z Panem Wojciechem Widłakiem autorem serii dla najmłodszych „ Pan Kuleczka”. Dzieci podczas tych spotkań najpierw wysłuchały fragmentów książek, a później wywiadu prowadzonego z pisarzami przez Panią Dorotę Koman. „Detektywa Pozytywkę” Grzegorza Kasdepke czytał Cezary Żak, a „Pana Kuleczkę” Wojciecha Widłaka czytał Artur Barciś.

 

 

Dzień Bibliotek 

8 maja  obchodziliśmy  Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. W 1971 roku powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych, które w 1999 roku zainicjowało Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych.  Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, promowanie jej działań w rozwijaniu zainteresowań i kultury czytelniczej oraz integracja szkolnego środowiska. W ramach obchodów tego święta nasza biblioteka szkolna zorganizowała konkurs plastyczno -czytelniczy pt.  "Laurka dla Biblioteki”. Nadesłano wiele prac, z których komisja w składzie: p. Justyna Ryguła, p. Agata Lubczyk  i p. Karina Frys zadecydowała o przyznaniu kolejnych miejsc :

1. miejsce:

Alicja Przyłucka, kl.!c

Emilia Danielczyk, kl.2 a

2 miejsce:

Julia Dyrda, kl 2  a

Marcelina Granatowicz, kl. 2 a

3. miejsce:

Wiktoria Rzepka, kl. 1 c

Wyróżnienia :

Julia Chrószcz, kl 1 b

Oliwia Tokarz, kl. 1 c

Kinga Willem, kl. 2 a

Zofia Świtalska, kl. 2 a

Maja Swadźba, kl. 1 a

 

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

 

 

Spotkanie z pisarzem

 

W dniu 10 maja 2021 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z pisarzem i autorem lektury „Cukierku, ty łobuzie!” panem Waldemarem Cichoniem. Uczniowie klas 1- 3 mogli poznali historię powstania książki, dowiedzieli się, że Cukierek i inni bohaterowie książki istnieją naprawdę. Pisarz opowiedział dzieciom o swojej pracy, przeczytał fragment jednej z części opowiadań o Cukierku i odpowiedział na pytania uczniów. Na koniec można było zakupić jedną z książek autora i zdobyć autograf.

Kwiecień

 

Światowy Dzień Książki

23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to święto wszystkich czytelników i osób związanych z książką i pisaniem, które wywodzi się z Katalonii, a po raz pierwszy zorganizowano je w 1926 r. W ramach obchodów nasza biblioteka zorganizowała konkurs plastyczno-czytelniczy pt. „ Moja ulubiona książka”. Nadesłano wiele prac, z których komisja w składzie : p. Justyna Ryguła, p. Maria Pehl i p. Karina Frys zadecydowała o przyznaniu kolejnych miejsc :

1. miejsce: Piotr Kargul, kl. 3a

2. miejsce: Michał Steczek, kl. 2a

3. miejsce: Natalia Skrobol, kl. 2a oraz Alicja Przyłucka, kl. 1c

 

Wyróżnienia :

Edyta Wróbel, kl. 1b

Leda Florek, kl. 2a

Olaf Czapla, kl. 3b

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy !

Marzec

              Dzień kolorowych skarpetek

 

21 marca  obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa.

Data obchodów jest symboliczna, przypada na 21. dzień 3. miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21. parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Stąd też inna nazwa tego zaburzenia - trisomia 21. W naszej bibliotece dzień ten obchodziliśmy 18 marca z udziałem uczniów klasy I c . Podczas zajęć, poza częścią teoretyczną, uczniowie  obejrzeli krótki film, a także włączyli się w przygotowanie kolorowych skarpet.

"Dzień Pisarza"

„Pisarz jest to człowiek,

któremu pisanie przychodzi trudniej,

 niż wszystkim innym ludziom”

 (Tomasz Mann)

 

3 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pisarzy. Ustanowiony on został w 1984 roku przez PEN Club. Jego celem jest promowanie literatury oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na całym świecie. 

W obchody tego święta włączyła się również społeczność naszej szkoły. Biblioteka szkolna zorganizowała wystawę książek popularnych pisarzy, gdzie swoje miejsce znaleźli m.in. Maria Konopnicka, Henryk Sienkiewicz, Bolesław Prus, czy Małgorzata Musierowicz. Na przerwach międzylekcyjnych dzieci rozwiązywały quiz „Połącz w pary - dopasuj pisarza do odpowiedniej książki”.

Luty

"Dzień

Dinozaura"

26 lutego obchodziliśmy Dzień Dinozaura. Choć dinozaury wyginęły już dawno temu, to nie przestają fascynować ludzi. Święto tych prehistorycznych stworzeń można spędzić na wiele sposobów – poczytać o ich zwyczajach, oglądać ilustracje, zrobić ciekawą pracę plastyczną . W tym dniu biblioteka, we współpracy ze świetlicą szkolną, przygotowała   wiele atrakcji, dzięki którym najmłodsi uczniowie poznali historię dinozaurów, dowiedzieli się kiedy żyły, czym się żywiły i jak wyglądały. W bibliotece odbyła się wystawa książek poświęconych tym gadom, ubarwiona efektami dźwiękowymi jakie wydawały. Na zakończenie dzieci wykonały pracę plastyczną „Mój dinozaur”

 

 

"Dzień kota"

 

 

        „Bo koty są dobre

 na wszystko.

                     Na wszystko co                                   życie nam niesie                           Bo  koty to czułość i bliskość.”

                               A. Klimek

10 tysięcy lat temu człowiek udomowił koty, ale dopiero od 2006 roku w Polsce w dniu 17 lutego obchodzone jest ich święto. Z tej okazji biblioteka szkolna zorganizowała dla uczniów klas pierwszych spotkanie czytelnicze. Dzieci z zainteresowaniem słuchały ciekawostek na temat kotów przedstawionych przez Panią bibliotekarkę Karinę Frys.

 Najmłodsi poznali życie kotów oraz ich zachowania. Uczniowie wykonali prace plastyczną na powyższy temat, zostali zaproszeni do obejrzenia wystawy książek, w których głównym bohaterem był kot. Następnie z uwagą wysłuchali fragmentów książek z serii "Cukierku ty łobuzie”. Dzień ten stał się okazją do radosnego dzielenia się osobistymi przeżyciami o kotkach.

 

 

„Bilet powrotny do biblioteki”

Zapraszam uczniów klas I-III do udziału w Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Bilet powrotny do biblioteki”, przygotowanej przez czasopismo „Biblioteka w szkole”. Akcja ma na celu zachęcenie najmłodszych uczniów naszej szkoły do aktywnego korzystania z zasobów biblioteki szkolnej. Przedsięwzięcie jest formą zabawy i nie wymaga żadnych dodatkowych działań. Trzeba jedynie…czytać! Każdy uczeń, który weźmie w nim udział otrzyma specjalny bilet, na którym znajdują się ikonki wraz z legendą oraz wyjaśnieniem, jakie kategorie książek ilustrują. Po przeczytaniu wybranej książki bibliotekarz kasuje bilet. Można czytać książki zarówno wypożyczone z biblioteki szkolnej, jak i powieści z domowej biblioteczki. Po skasowaniu całego biletu uczestnicy otrzymują pamiątkowe dyplomy.

Zapraszam do wspólnej zabawy!

Styczeń

Pasowanie na czytelnika

 

20 stycznia 2021 roku w bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki i wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania. Zanim jednak uczniowie złożyli uroczystą  przysięgę, dowiedzieli się jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić czytając, a także jak należy zachować się w bibliotece. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy uroczyście przyrzekali, że zawsze będą szanować książki i dbać o nie. Na pamiątkę dzieci otrzymały publikację „Pierwsze abecadło” przygotowaną przez Instytut Książki w ramach projektu czytelniczego „Mała książka-wielki człowiek”. Książka ta zaprasza pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania,
a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie. Na koniec wizyty w bibliotece nadszedł czas na pierwsze wypożyczenie książki. Na pewno w tym momencie radość nowych czytelników była największa.

Kampania „Mała książka – wielki człowiek” realizowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka. Celem kampanii jest rozbudzanie w dzieciach miłości do czytania już od najmłodszych lat, zachęcanie rodziców i opiekunów do wspólnego, rodzinnego czytania z dzieckiem i budowania w ten sposób trwałych więzi, przypominanie o korzyściach wynikających z czytania dla rozwoju dziecka, a także umożliwianie bezpłatnego dostępu do mądrych i pięknie zaprojektowanych książek – z tekstami i ilustracjami najwybitniejszych polskich twórców. Oprócz książki „Pierwsze abecadło” w Wyprawce Czytelniczej dla pierwszoklasistów znalazł się także „Kreatywny alfabet” - plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania oraz broszura pt. „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”, która pełni dwie role: jest zarówno poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki.   

"Wypożycz książkę na ferie!"

Przed nami okres ferii zimowych, będzie trochę więcej czasu na to, żeby  sięgnąć  po książki - nie tylko te obowiązkowe, ale również te czytane dla przyjemności. 
W naszej bibliotece znajdziecie coś na długie zimowe wieczory.

Książki możecie zamówić przez dziennik elektroniczny Librus
i odebrać w szkolnej portierni.

Grudzień

 

"Powiatowy konkurs biblioteczny 
Upoluj Wypiska"

 

REGULAMIN:

1.    Konkurs adresowany jest do wszystkich uczniów  starszych klas szkół podstawowych powiatu mikołowskiego. 

2.    Organizatorem konkursu jest biblioteka II Liceum Ogólnokształcącego 
im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Mikołowie.

3.    Uczestnicy rozwiązują samodzielnie zadania umieszczane na Facebooku 
II LO pod hasłem Upoluj Wypiska. Zadania będą ukazywać się co drugi dzień (z wyjątkiem weekendu), począwszy od 4 stycznia 2021 r. Każdego dnia konkursu zadania będą widoczne od godziny 16.00 - 18.00 (przez dwie godziny). 

4.    Zawodnicy przesyłają odpowiedzi na adres mikolow2lo@gmail.com 
Czas na odpowiedź to dwa dni od ukazania się zadania. 

5.    Uczestnik zobowiązany jest do zapoznania się (przed konkursem)  z regulaminem konkursu.
 

Biblioteka szkolna

organizuje konkurs czytelniczy "Booktalking -krótko i ciekawie o książce".

Więcej informacji wysłałam poprzez dziennik elektroniczny Librus. Serdecznie zapraszam! 

Listopad

Rozstrzygnięcie konkursu

na najładniejszą zakładkę

„By czytać się chciało, zakładkę do książki zrób wspaniałą”.

Dobiegł końca konkurs plastyczny organizowany dla uczniów klas II i III naszej szkoły.

Do biblioteki szkolnej wpłynęło wiele kolorowych i pomysłowych zakładek.

I miejsce:

 -Maja Pisarek

 -Zofia Da-Vii

 -Patrycja Dec

  -Piotr Kotas

  -Oliwier Szeliga

II miejsce:

  -Aneta Jastrzembska

   -Milena Puchałka

   -Zuzanna Gorczaty

   -Marcelina   Granatowicz

    -Julia Pluta

   -Aleksander Kotas

   -Ryszard Brząkalik

Wszystkim serdecznie gratuluję!

Dzień  Pluszowego Misia

 

25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, niezastąpiona przytulanka - Pluszowy Miś.  Od ponad stu lat jest najwierniejszym przyjacielem dzieci na całym świecie. Towarzyszy w ich codziennym życiu, dzieląc z nimi chwile radości, bywa również powiernikiem smutków i lęków. Miś stał się także jednym z ulubionych bohaterów literatury dziecięcej i na stałe zagościł w świecie bajek.

Z tej okazji w naszej  bibliotece szkolnej został zorganizowany  konkurs  plastyczny "Mój Przyjaciel Miś".

Uczniowie klas I-III wykonali portrety swoich ulubionych misiów.

Wpłynęło wiele kolorowych, wykonanych różną techniką prac. Jury uznało, że wszystkie prace zasługują na wyróżnienie i słodkie upominki.

Wszystkim gratuluję!

Dzień Postaci z Bajek

5 listopada to Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu przypominamy bajki, które są nieodzownym elementem dzieciństwa. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców kreskówek – Walta Disney’a.


Aby uczcić ten dzień w naszej szkole odbyło się bajkowe spotkanie, w którym udział wzięły klasy 1 – 3, a biblioteka zamieniła się w bajkową krainę.  Można było spotkać, m.in. księżniczki, Smerfy, Czerwone Kapturki, Królową Śniegu, Jasia i Małgosię, rycerzy oraz  krasnoludków.
Dzień Postaci z Bajek to nie tylko świetna zabawa, ale także doskonała okazja do rozwijania zainteresowań czytelniczych, wzbogacająca dziecięcą fantazję, pamięć i słownictwo.

 
Październik
Przerwa na czytanie
16.10.2020 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji promującej czytelnictwo „ Przerwa na czytanie”, podczas której czytali swoje ulubione książki.
Do akcji tej przyłączyli się uczniowie klas  młodszych
i starszych, a miejscem czytania był zarówno korytarz szkolny,
świetlica czy biblioteka szkolna.
IMG_20210420_175543_edited_edited.jpg
IMG_20201105_112552_edited.jpg
medal znawca bajek (1).png
bottom of page